Czy Irony Nie Psuja Ci Gry

Czy Irony Nie Psuja Ci Gry Dodane przez: Paulina Kmieć, dodano: 2009-05-08

Źle dobrany iron może znacząco wypływać na osiągane wyniki.
Żadna książka nie wyjaśnia, co należy zrobić, by zwyciężać turnieje z serii PGA Tour. Ale w roku 2008 Kenny Perry odniósł trzy zwycięstwa, dzięki umiejętności czytania… W divotach, ma się rozumieć.

„Moje divoty powinny zaczynać się dokładnie na linii celu, a następnie nieznacznie skręcać w lewo” – oświadczył Perry. „Mój swing zawsze był dość agresywny. A więc, jeśli divot jest płytki na początku i pogłębia się ku przodowi, to wiem, że dolna krawędź za mocno wbiła się w ziemię. Po serii prób i błędów wiem, jakim kijem uzyskam odpowiedni "bounce" i jaki ślad powinno zostawiać każde żelazo z mojego zestawu.”
Projektanci kijów też posiedli trudną sztukę odczytywania divotów. Każdy nowy pomysł na główkę kija to nowe wyzwanie: jak zaprojektować dolną krawędź, by sprostała wymaganiom potencjalnego użytkownika? Sharon Park z firmy Cleveland twierdzi, że parametry dotyczące wypukłości, szerokości dolnej krawędzi, odciążenia krawędzi głównej i prowadzącej, kąta odbicia oraz długości od noska do piętki, składają się na „rzeczywiste odbicie” każdego kija.
Wszystkie te wielkości decydują o tym, w jaki sposób kij wbije się w ziemię i jak się z niej wydobędzie. Jeśli nie dysponujesz furgonetką, w której zawodowi gracze wożą swoje spersonalizowane kije, prawdę mówiąc, nie masz się czym przejmować. Kształt dolnej krawędzi to kwestia nad wyraz subtelna. Jest to jednak najbardziej charakterystyczna cecha projektowa, wyróżniająca modele i marki kijów (zwróć wróć uwagę na różnorodne kształty ośmiu zaprezentowanych poniżej ironów). Na pewno znajdziesz kij idealnie pasujący do twojego swingu i do stanu murawy na twoim ulubionym polu golfowym.
David Llevellyn z Mizuno: „My projektanci, kiedy pracujemy nad takimi usprawnieniami, jak położenie środka ciężkości czy moment bezwładności kija, zawsze zadajemy to samo pytanie: na jaką szerokość można zaprojektować dolną krawędź? Poszerzona dolna krawędź przy zetknięciu z trawiastą powierzchnią niekoniecznie oznacza kłopoty dla gracza ze średnim lub wysokim hcp. Jeśli używasz szerszego wooda fairwayowego, prawdopodobieństwo, że nieczyste uderzenie skończy się divotem jest mniejsze. Podobnie w przypadku szerszej dolnej krawędzi, która nie zagłębi się w ziemi, ale odbije się i przemknie ponad trawą.”
Dolna krawędź żelaza jest niczym kadłub statku – im szerszy kadłub, tym mniejsze zanurzenie. Szeroka dolna krawędź za sprawą swej masy zwiększa osiągi, niżej rozkłada ciężar i amortyzuje siłowe uderzenia. Jaka zatem powinna być cała dolna część? „Wszechstronna” – odpowiada Llevellyn. „Żeby uzyskać różne możliwości uderzeniowe, czysto uderzać, móc ustawić piłkę z powrotem w takiej pozycji, by dosięgnąć ją od dołu, gracz powinien umiejętnie manewrować swoim kijem. Dlatego też wytrawni gracze potrzebują węższego kija. Może być i szeroki, ale wtedy musi on mieć wyraźnie zaznaczone uwypuklenie.”
Trawa na twoim ulubionym polu to ważny czynnik przy wyborze dolnej krawędzi. Jeśli najczęściej grywasz na miękkiej, bujnej murawie, pomyśl o szerszych, bardziej zaokrąglonych dolnych krawędziach, ponieważ nie tak łatwo zagłębiają się w ziemi. Jeżeli twoje ulubione pole jest zazwyczaj twarde i suche, więcej pożytku będziesz miał z wąskich żelaz o wyostrzonych głównych krawędziach. Najlepiej jednak przetestować różne żelaza i nauczyć się odczytywać informacje zawarte w divotach. Mała wskazówka: jeśli twoje divoty są głębokie jak szyby naftowe, pomyśl raczej o szerszej dolnej krawędzi. Odpowiednia, dostosowana do twojego swingu dolna krawędź powinna zagłębiać się w ziemię tak, byś w ogóle tego nie poczuł.

1 CLEVELAND
Każde żelazo w zestawie HiBore XLi stylem przypomina hybrydy z wydrążonym środkiem. Szerokość dolnej krawędzi żelaza nr 7 to 42,5 mm. 
2 ADAMS 
Szeroka dolna krawędź żelaza Idea Tech A4OS jest wypukła. Do technologicznych nowinek należą umieszczona w licu wkładka ze stali martenzytycznej oraz podwójne obciążenia wolframowe. 
3 WILSON
Wydrążenie Di9 jest tak zaprojektowane, żeby rozciągnąć powierzchnię uderzeniową aż po sam czubek główki. Shaft z szeroką skuwką pozwala kontrolować drgania. By poprawić kontrolę dystansu, pominięto niektóre kąty nachylenia lica.
4 MIZUNO 
MX-200 ma większą główkę, co pozwoliło przenieść jego środek ciężkości głębiej. Natomiast potrójnie okrojona dolna krawędź ma dodatkowe uwypuklenia na głównej i prowadzącej krawędzi – wszystko dla ułatwienia gry. 
5 MacGREGOR 
Kanalik MT OS obniża środek ciężkości lica w kształcie pucharu, pozbawionego spawów. Kij jest tak zaprojektowany, by zwiększyć do maksimum efekt odbicia przy wolnych swingach.
6 TAYLORMADE 
Model Tour Preferred z łopatką skróconą od piętki po nosek ma dolną krawędź zaprojektowaną specjalnie na rozgrywki Tour. Na krawędzi prowadzącej są umieszczone znaczne odciążenia.  
7 PING  
Model S57 o gładkiej dolnej krawędzi jest wykonany z nierdzewnej stali 17-4. Lico oraz rowki są mechanicznie fasonowane, a wkładka w wydrążonej kieszonce podwyższa jakość wydawanego przez kij odgłosu oraz wyczucie. 
8 NIKE
Victory Red Forged TW Blade to jeden z trzech modeli dostępnych w nowej serii. Jest skonstruowany dokładnie według parametrów Tigera Woodsa. Jego lico wykute w stali węglowej 1025 jest frezowane w technologii CNC.

Anatomia podstawy główki kija
Główna krawędź
To obszar, w którym dolna część lica spotyka się z dolną krawędzią. Im bardziej zaostrzona jest dolna krawędź, tym głębiej żelazo wbija się w ziemię.
 Szerokość podstawy główki kija
Im szersza dolna krawędź, tym łatwiej obniżyć środek ciężkości. Szersza krawędź z reguły pozytywnie wpływa na wolny, posuwisty swing.
Wypukłość
Stopień zaokrąglenia dolnej krawędzi. Zakrzywienie z piętki do noska ułatwia rozgrywanie piłki na wzniesieniach. Zakrzywienie z przodu ku tyłowi pozwala w zetknięciu z trawą zredukować efekt hamowania w głębokim roughie.
Odbicie (bounce)
Krawędź prowadząca umieszczona jest poniżej głównej krawędzi przy zwykłej pozycji uderzeniowej. Im większy kąt nachylenia, tym mniej kij zagłębi się w ziemi.

 

Tekst pochodzi z siódmego numeru magazynu Golfmania

  •  

Dodaj komentarz