Golfowy Poker

Golfowy Poker Dodał: Paulina Kmieć, dodano: 2008-08-12 golfowa piłka

 

Golfowy poker czyli gry golfowe na polu i nie tylko

„Obława” i „Podcięte gardło”* – tym razem to wcale nie tytuły dreszczowców Manoja Shyamalana. Oba te terminy mają znacznie więcej wspólnego z golfem niż może się wydawać. Są to bowiem nazwy gier golfowych „nowej generacji”, w których,  do podstawowych zasad dodano elementy wzmacniające współzawodnictwo, a więc gwarantujące emocje i dobrą zabawę.

Nie chodzi o to, żeby przeciwstawiać się tradycyjnym zasadom golfa. Dlaczego jednak nie mielibyśmy spróbować czegoś nowego, co doda świeżości odwiedzinom na polu golfowym? Osoby, dla których gra na pieniądze to chleb powszedni zapewne oczekują wyjawienia kolejnych sposobów na szybki zysk. Podobnie jednak jak fanów twórczości Shyamalna muszę zmartwić i tę grupę. Bo nadrzędną ideą „Golf Betting Games” jest zabawa sama w sobie. A jeśli już zdarzy się tak, że w naszej kieszeni zamiast cukierków wylądują złotówki, warto postawić z tej okazji lunch towarzyszom golfowych zmagań. Tak po prostu.

Golfmania prezentuje pięć najatrakcyjniejszych gier, którymi zachwycają się golfiści na całym świecie.
Do współpracy przy tworzeniu rankingu zaprosiliśmy studentów z Akademickiego Klubu Golfowego, którzy ocenili nasze propozycje pod względem atrakcyjności, oryginalności i poziomu trudności.

Przygotowaliśmy także deser – prawdziwą wisienkę na torcie … Ale o tym na końcu.

NUMER 1

BINGO BANGO BONGO

Grałeś już w bingo? Spróbuj jeszcze bango i bongo.

Reguły gry:
W tej grze punktami premiuje się trzy typy zagrań:
•    Gracz, który jako pierwszy umieści piłkę na grenie, otrzymuje punkt (bingo),
•    Gracz, którego piłka znajdzie się najbliżej dołka, gdy wszystkie piłki są na greenie, dostaje punkt (bango)
•    Gracz, który jako pierwszy umieści piłkę w dołku, także otrzymuje punkt (bongo)

Dodatkowo, każdy gracz, który na jednym dołku zdobędzie Wielkiego Szlema (bingo, bango i bongo) jako premię inkasuje podwójną liczbę punktów (czyli 6).

Na czym polega atrakcyjność tej gry?
Bingo bango bongo daje szansę słabszym graczom na rywalizację z lepszymi. Nie zawsze najdłuższe i najdokładniejsze uderzenie jest uderzeniem wygrywającym. Wyobraźmy sobie, że gramy na dołku par 4. Gracz, którego uderzenie z tee jest najkrótsze, drugie uderzenie gra jako pierwszy, co oznacza, że również jako pierwszy ma możliwość dostać się na green, czyli zdobyć bingo i pierwszy punkt. Podobnie w przypadku bongo. Na dołku par 5, najlepsi znajdą się na greenie po dwóch uderzeniach, tymczasem gorsi od nich prawdopodobnie będą chipować i z większą precyzją wycelują w okolice chorągiewki.

NUMER 2

3-PUTT POKER

Weź na pole golfowe talię kart i połącz golfa z pokerem. Emocje gwarantowane!

Reguły gry:
Rozgrywka rozpoczyna się od ustalenia puli początkowej (np. 5 złotych). Dodatkowo, uczestnicy losują po jednej karcie z talii. Rozpoczynamy grę! Kulminacja następuje na greenie. Każdy gracz, który uzyska trzy putty na dołku lub więcej (czego oczywiście nie życzymy) zobowiązany jest do zasilenia początkowej puli (np. 2 zł). Premią dla gracza, który trafi pierwszego putta jest dodatkowa karta z talii. Partię kończymy po dziewięciu dołkach. Chwila prawdy, napięcia i już wszystko jasne. Wygrała…trójka asów.
Tak jak w pokerze, tak i tu piękno gry polega w dużej mierze na szczęściu. Nie zawsze wśród pięciu kart, które zbierzesz, znajdzie się poker, a czasem przebić je może mocna para dwójek.

NUMER 3

WILK
Czas na brawurę. Jesteś wilkiem – pokaż innym na co cię stać!

Reguły gry:
Gra przeznaczona jest dla czterech graczy. Na każdym dołku kolejno jeden z graczy jest wilkiem. Od niego zależy, czy zaryzykuje i będzie chciał wygrać dołek sam, czy może weźmie sobie partnera do pomocy. W pierwszym przypadku, jeśli mu się uda, zdobywa trzy punkty, jeśli przegra – wychodzi na zero, a punkty otrzymuje reszta golfistów, po jednym każdy. Jeżeli gra z partnerem, w przypadku zwycięstwa, następuje podział – po dwa punkty dla każdego. W razie porażki – po dwa punkty otrzymują przeciwnicy.
NUMER 4
MOST

Czas na rywalizację między drużynami. Obstawiaj i do dzieła!

Reguły gry:

Kolejna gra dla dwóch dwuosobowych drużyn. Przed rozpoczęciem każdego dołka, jeden z teamów deklaruje w ilu uderzeniach (brutto – bez HCP lub netto – z HCP) rozegra dołek. Druga drużyna ma trzy wyjścia: zaakceptować zakład, zaakceptować zakład z podwojoną stawką lub przebić przeciwników mniejszą liczbą uderzeń. Stawka na każdym dołku to odpowiednio: jeden punkt na dołku par 3, dwa punkty na par 4 i trzy punkty na par 5.
NUMER 5

OSTATNI
Ostatni będą pierwszymi? Nie zawsze! Tym razem, nawet jeśli pudłować, to w pierwszej kolejności.

Reguły gry:
Zwycięzcą zostaje ten, kto zdobędzie jak najmniej punktów karnych. A dostaje się je na każdym dołku w następujących przypadkach:
1. Wężyk – jeśli gracz jako ostatni zagra trzy putty.
2. O.B. – jeśli gracz jako ostatni wyląduje poza polem.
3. Woda – jeśli gracz jako ostatni zagra piłkę do wody.
4. Zagubiony – jeśli gracz jako ostatni zgubi piłkę (5 minut na szukanie!).
5. Piasek – jeśli gracz jako ostatni wbije piłkę do piasku.
6. Pudło – jeśli gracz jako ostatni przestrzeli green.
Własna inwencja mile widziana. Jest przecież wiele „ostatnich” podczas 4-godzinnej rundy.
COŚ SPECJALNEGO

OBŁAWA

Dla wytrwałych nagroda – samozwańczy Jaś Fasola światowych gier golfowych. Spróbuj, a… pożałujesz.

Reguły gry:
W grze biorą udział dwaj golfiści. Zasady są proste. Za każdym razem, gdy gracz wygrywa dołek, przeciwnik eliminuje z jego torby jeden kij. Z reguły immunitet daje się putterowi. Trzeba przyznać, że puttowanie do najłatwiejszych nie należy, więc po co je jeszcze komplikować.
Nie muszę chyba dodawać, że nie ma technicznej możliwości wygrania wszystkich dołków. O ile nie zamierzacie uderzać znalezioną w krzakach gałęzią…

Strategia gry:
Oprócz wygrywania kolejnych dołków, proponuję zabrać maksymalną ilość kijów (14) oraz eliminować u przeciwnika te, którymi gra mu się najlepiej. Powodzenia na ostatnim dołku!

RYBKA (DODATEK SPECJALNY)
A może wypad na ryby? Złów pierwszą, największą, a później kolejne. Złap ich jak najwięcej. Niemożliwe? A jednak. Załóż się ze współtowarzyszami o pierwszego birdie (tu: rybka), najdłuższe uderzenie dające birdie i liczbę w całej rundzie. Eagle punktowane są podwójnie (2 rybki), a albatrosy... sami się domyślcie.

*PODCIĘTE GARDŁO – krótka roz(g)rywka na tee (gdy flight przed nami jest ciągle w naszej strefie rażenia). Traf w tee marker i wyeliminuj piłkę przeciwnika. W razie pudła daj szansę innym.

TEKST MICHAŁ MICHAŁOWSKI

  •  

Dodaj komentarz