Wszystko O Ryder Cup

Wszystko O Ryder Cup Dodał: Paulina Kmieć, dodano: 2008-09-21

Ryder Cup to jedyny drużynowy turniej golfa na świecie. Rozgrywany jest co dwa lata od 1927 roku, gospodarzami poszczególnych zawodów są na zmianę pola golfowe w Europie i w Stanach Zjednoczonych.
Od 1979 roku w turnieju Ryder Cup o prymat w golfie walczą: drużyna europejska i amerykańska. Wcześniej Stary Kontynent reprezentowali jedynie Brytyjczycy. Do wybuchu II wojny światowej rywalizacja ze Stanami była dość wyrównana, jednak w latach 1947 – 71 Brytyjczykom udało się wgrać tylko raz (1957r., Lindrick GC). Dlatego w 1973 do drużyny dołączyli przedstawiciele Irlandii, a w 1979 zbudowano ją z najlepszych zawodników całej Europy. Na pierwsze zwycięstwo trzeba było poczekać do 1985 roku (The Belfry), jednak od tamtej pory zła passa Europy przeminęła. W ostatnich 11 edycjach Ryder Cup Europejczycy wygrali z Amerykanami aż 7 razy.
Ważnym momentem w historii turnieju był rok 2001. Z powodu wrześniowego ataku terrorystycznego na Nowy Jork,  34 Ryder Cup odwołano, rozgrywki przeniesiono na rok następny. Od tamtej pory turniej rozgrywany jest w lata parzyste.

Udział w turnieju Ryder Cup ma tylko i wyłącznie znaczenie prestiżowe. Nie ma w nim nagród pieniężnych dla zawodników. Prestiż, który zdobywają jest jednak tak ogromny, że udział w rozgrywkach jest marzeniem wszystkich, jednym z największych wyróżnień w świecie golfa.

W klasyfikacji generalnej turnieju prowadzą Amerykanie.
Wygrali 24 edycje Ryder Cup, przedstawiciele Europy tylko 10, 2 razy zremisowano.

Na czym polega rywalizacja w Ryder Cup?
Turniej trwa trzy dni, rozgrywany jest w trzech różnych „konkurencjach”.
1. Foursomes – zawodnicy poszczególnych drużyn walczą w zespołach po dwóch graczy. Zespół swoja piłkę uderza naprzemiennie. Zwycięża ta drużyna, której zespół wygra więcej z 18 dołków.
W formacie „foursomes” rozgrywanych jest 8 meczy. Maksymalna ilość punktów jakie drużyna może zdobyć w tej konkurencji to 8. W przypadku remisu w którymś z meczy, zespoły dzielą się punktem, każdy z nich otrzymuje pół punktu (1/2).
2. Fourballs – zawodnicy walczą znów w dwuosobowych zespołach, jednak każdy z nich rozgrywa własną piłkę. Punkt otrzymuje ta drużyna, której zawodnicy osiągnęli najlepszy wynik – wygrali najwięcej dołków.
3. Single
12 spotkań rozgrywanych jeden na jeden.
Ulubiona konkurencja golfowych kibiców, mocna strona drużyny Europejskiej. W ostatnich 3 edycjach Ryder Cup to własnie rozgrywki singlowe przesądzały ostatecznie o zwycięstwie Europy nad Stanami Zjednoczonymi.

CIEKAWOSTKI
- Aż sześć razy w historii turnieju zawodnik drużyny Europejskiej wbił piłkę do dołka pierwszym uderzeniem z tee (tzw. hole in one), zawodnikom amerykańskim udało się to tylko raz.
- Najmłodszym uczestnikiem Ryder Cup jest Hiszpan, Sergio Garcia, który wystąpił w turnieju w roku 1999 (The Country Club) mają zaledwie 19 lat i 258 dni.
- Najstarszym zawodnikiem w historii jest Raymond Floyd, Amerykanin, który grając w RC w 1993 roku miał 51 lat i 20 dni.
- Nick Faldo, dzisiejszy kapitan reprezentacji Europy, aż 11 razy brał udział w RC, zdobył dla swojej drużyny 25 punktów.

Obecna - 37 - edycja Ryder Cup rozgrywana jest w Valhalla Golf Club w Louisville, Kentucky, USA.

Gdzie rozgrywane będą kolejne edycje Ryder Cup?
2010 - Celtic Manor Resort (Newport, Wales) (www.rydercupwales2010.com)
2012  - Medinah Country Club (Medinah, Illinois)
2014  - Gleneagles Hotel (Auchterarder, Perth & Kinross, Scotland)
2016  -Hazeltine National Golf Club (Chaska, Minnesota)
2018 -  TBA (continental Europe)
2020  - Whistling Straits (Sheboygan, Wisconsin)

Jak wybierani są zawodnicy do poszczególnych drużyn piszemy w tekście pt. „Europejska drużyna Ryder Cup 2008”.

  •  

Dodaj komentarz