Fade Draw I Pilka Prosta

Fade Draw I Pilka Prosta

Narzędzia

Portret użytkownika Handicap Golf Handicap Golf "----" Golfmaniak od:2010-06-29 Status:---- Moje wyniki
Średni wynik na polu: ----
Liczba eagle: ----
Liczba hole in one: ----
Najlepsza runda: ----

Fade, draw i pilka prosta

Handicap Golf 2010-07-17

Ben Hogan mowil, ze najtrudniej jest zagrac prosto.

Oczywiście żaden początkujący się z nim nie zgodzi, bowiem pilki podkręcane to w golfie już wyzsza szkola jazdy.

Może najpierw ustalmy co to takiego jest fade i draw bowiem wiele osob nie do konca rozumie o jaki lot pilki chodzi. Opiszemy to dla praworęcznych graczy.

Wyobraz sobie ze stajesz twarza do celu którym jest flaga i green oddalone o 140m. Masz zamiar trafic jednym uderzeniem na green.

Możesz to zrobic co najmniej 3 sposobami.
Uderzyć pilke prosto, zagrac fade lub draw.

Pilka prosta jest …. prosta.

Leci od miejsca w którym się znajdujesz po linii prostej na green, nizej lub wyzej ale po linii prostej.

W przypadku uderzenia fade pilka startuje z Twojego miejsca lekko w lewo od linii prostej po luku i po przeleceniu mniej wiecej polowy dystansu zaczyna powracac na linie prosta, aby na koncu spasc dokladnie na linii prostej łączącej Ciebie i green.

To odchylenie w lewo od linii prostej łączącej Ciebie i green może wynosic od kilku do kilkunastu metrow, w zależności od pozadanego efektu. Im podkręcenie jest wieksze tym koncowa odległość będzie krotsza.

Bardzo wazne jest zrozumienie, ze przy uderzeniu fade pilka spada prawie dokladnie na linii prostej łączącej Ciebie i green.

Przy uderzeniu typu draw jest odwrotnie.

Bardzo wiele osob myli uderzenia draw i fade z uderzeniami typu hook i slice.

Mysla one, ze wystarczy iż pilka jest podkrecana i leci po luku aby dane uderzenie było fade lub draw. Nic bardziej mylnego.

Aby uderzenie było fade lub draw pilka musi spasc NA LINII PROSTEJ łączącej Ciebie w momencie uderzenia i Twój cel.
W uderzeniu typu slice pilka spada po prawej stronie celu, a w uderzeniu typu hook po lewej. 

To podstawowa roznica pomiedzy fade-slice i draw-fade.

Oto 2 wazne rzeczy które dzieja się w uderzeniach typu fade i draw.

a. Dystans – uderzając fade pilka poleci generalnie wyzej i bliżej. Można srednio przyjąć 10 metrow wyzej i 10 metrow bliżej.
A wiec uderzając fade bierze się na ogol kij o jeden numer nizszy do danego dystansu.
Przy uderzeniach draw jest odwrotnie, pilka leci nizej i dalej. Można przyjąć 10 metrow nizej i 5 metrow dalej.
Możliwe jest wiec zagranie kijem o numer wyższym niż wynika to z dystansu.

Bardzo, bardzo dobrzy gracze potrafia oczywiście również uderzac niski fade i wysoki draw ale to już naprawde wyzsza szkola jazdy.
Zawodowcy z PGA potrafia uderzyć na zyczenie 6 trajektorii tj niski, sredni i wysoki fade oraz draw. Dlaczego przy fade pilka leci wyzej i bliżej, a przy draw nizej
i dalej ? Bowiem ma inna prędkość rotacji wstecznej. Przy fade jest ona znacznie wieksza i pilka leci bliżej i wyzej. Przy draw jest mniejsza i leci dalej i nizej.

b.Toczenie pilki Po upadku (na green lub fairway) pilka uderzona fade potoczy się kilka lub nawet kilkanaście metrow dalej w prawo.
Po draw potoczy sie w lewo. Po fade pilka zatrzyma się szybciej niż po draw bowiem ma wieksza rotacje wsteczna.

Kiedy się uderza fade i draw i dlaczego sa tak trudne dla początkujących ?

Uderzenie podkręcane typu fade i draw uderza się w kilku sytuacjach:

a. Indywidualne preferencje gracza. Jego budowa ciała, technika, styl itp. powoduje, ze naturalnie uderza on fade lub draw.

b. Przeszkoda (np. drzewo) na prostej linii dzielącej gracza od jego celu. Może ominąć one te przeszkode uderzeniem fade lub draw.

c. Kierunek zagiecie się fairwaya. Jeżeli jest to tzw „dog leg” w prawo to można grac tee shot jako fade, jeżeli w lewo to draw.
Kiedyś zawodowcy znacznie czesciej uzywali tego typu uderzen do strewania lotem pilki by omijac przeszkody. Obecnie postep technologiczne sprzętu powoduje ze mogą oni uderzyć ….. ponad przeszkoda po linii prostej.

d. Usytuowanie dolka na greenie. Jeżeli dolek jest trudno dostępny (np. chroniony bunkrem) i polozony po prawej stronie greenu, uderzenie fade jest bezpieczniejsze i korzystniejsze. Pilka spadnie w bezpiecznej czesci greenu i potoczy się troche w strone dolka. Odwrotnie przy draw.
Mistrzem tego rodzaju uderzen i wykorzystania toczenia się po upadku był Jack Nicklaus, jego szanse na birdie były znacznie wieksze wskutek tego, ze pilka po upadku turlala się jeszcze w prawo lub lewo w strone dolka.

e. Boczny wiatr. Jeżeli jest boczny wiatr w stosunku do linii łączącej gracza i cel, to można grac fade lub draw pod ten wiatr. Jeżeli wiatr wieje z lewej to można grac draw, jeżeli z prawej to fade. Pomaga to przezwyciężyć sile wiatru i powoduje ze lot pilki jest bardziej przewidywalny.
Na zakończenie warto dodac ze zawodowcy wola uderzenia typu fade bowiem po nich w momencie upadku pilka toczy się krócej, jest bardziej przewidywalna.
Mowi się nawet „Fade it to made it”.

Dlaczego te uderzenia sa tak trudne dla początkujących ?
Otoz zarówno fade jak i draw (podobnie jak celowy hook czy celowy slice) uzyskuje się odpowiednim ustawieniem ciala do pilki i linii uderzenia w setupie oraz odpowiednim usytuowaniem pilki w stosunku do stop.

Jeżeli będzie to prawidlowe, to fade i draw „wyjda” same. Pod 2 warunkami – swing musi być:

a. Bardzo staly tj kij zawsze musi stykac się z ziemia i pilka w tym samym miejscu

b. Poprawny technicznie – transfer ciężaru ciała, droga łopatki kija, elastyczność nadgarstkow

A wlasnie te dwa warunki sa bardzo trudne dla początkujących. Ich lopatka idzie roznymi drogami, kij styla się z pilka i ziemia czasem nawet o 1 cm w roznym miejscu itp. itd. To wlasnie powoduje ze tak trudno im zagrac fade lub draw.

Tego typu uderzenia należy zaczac ćwiczyć w okolicach handicapu 14 i powinno się je mniej wiecej opanowac w okolicach handicapu 8.
Wtedy zastosowanie ich na polu pozwoli uzyskac 1-3 uderzenia mniej co przelozy się na obniżenie handicapu do 5-6.

Jak je grac i jakie sa ich podstawy techniczne ? Jak zaczac je ćwiczyć ?

Zapraszamy na www.handicapgolf.pl

Hydepark

Tylko znajomi mogą komentować profil

Komentarze

Brak komentarzy

Zagraj w golfa online

Dodaj komentarz