Strategia Gry Na Polu Jak Zrobic Niski Wynik

Strategia Gry Na Polu Jak Zrobic Niski Wynik

Narzędzia

Portret użytkownika Handicap Golf Handicap Golf "----" Golfmaniak od:2010-06-29 Status:---- Moje wyniki
Średni wynik na polu: ----
Liczba eagle: ----
Liczba hole in one: ----
Najlepsza runda: ----

Strategia gry na polu - jak zrobic niski wynik

Handicap Golf 2010-07-19

Czym jest strategia gry w golfa ?

Sklada się na nia szereg elementow:

a. Dobór kija w zależności od sytuacji i odległości

b. Dobór rodzaju uderzenia w zależności od sytuacji, odleglosci i wyznaczonego celu

c. Ocena ryzyka danego uderzenia

d. Wybor celu, tj. miejsca gdzie ma upasc pilka

f. Ocena greenu – szybkość, spadki itp.

W każdym z tych punktow jest dodatkowo kilka elementow.

Na przykład w punkcie a, należy uwzględnić polozenie pilki, wiatr, przeszkody na drodze do celu.

W punkcie b, trzeba wziąć pod uwage polozenie dolka na greenie, rodzaj trawy i podloza, I tak dalej i tak dalej.

Tak wiec strategia gry w golfa to rzecz bardzo trudna i skomplikowana. Bywa ze gracz ma dobre umiejętności techniczne ale nie ma dobrej strategii. Wynik na polu będzie wysoki.

Mistrzem strategii golfowej był Jack Nicklaus. Niewielu golfistow wie, ze on pierwszy zaczal notowac odległości na polu i uwzględniać je w swojej strategii gry. Dla innych była to nowość w tamtych czasach.

Jakie sa wiec najważniejsze zalecenia strategiczne ?

Oto dwa nadrzedne.

Pierwszym nadrzednym zaleceniem jest dostosowanie strategii gry do swojego poziomu gry w golfa czyli handicapu. Należy pogodzic się z tym ze majac np. handicap powyżej 20, nie będziemy dazyli do zrobienia green-in-regulation za wszelka cene. Przy takim handicapie będziemy przede wszystkim dazyli do gry na bogey i starali się maksymalnie ograniczyc ilość double bogey.

Majac handicap poniżej 10 a powyżej 5 nie będziemy przykładowo dazyli za wszelka cene do uderzenia na green w drugim uderzeniu na par 5. Tak wiec dla każdego poziomu gry strategia będzie nieco inna.

Druga nadrzedna sprawa w zakresie strategii jest zrozumienie ze dobry wynik na polu nie bierze się z duzej ilości birdie i parow, ale z malej ilości bogey i double bogey. Jeżeli spojrzycie na najlepsze wyniki osiagane przez zawodowcow to zobaczycie, ze przy wynikach poniżej 70 praktycznie nie robia oni bogey – same pary i birdie. Podobnie jest u amatorow, szczególnie z wyższymi handicapami.

Wyeliminowanie double bogey i wiecej ma natychmiastowy efekt w postaci wynikow poniżej 90. Zagrania natomiast 2 birdie daje duza przyjemność, ale jeżeli równocześnie zagralo się 4 double bogey i jednego triple, to wynik będzie kiepski tak czy tak. Sprobujemy teraz opisac najważniejsze zalecenia strategiczne dla każdej fazy gry – od tee shotu do ostatniego putta.

Tee shot.

Najwazniejszym jego celem podobnie jak serwisu w tenisie czy siatkowce jest dobre wprowadzenie pilki do gry. Atomowy serwis tenisowy niczemu nie sluzy jeżeli pilka jest w siatce. Zreszta proszę zwrocic uwage ze gracze o najszybszym serwisie tacy jak Roddick nigdy nie byli numerem 1 i nie wygrywali znacznej ilości najważniejszych turniejow.

W golfa jest podobnie.

Najdalej uderzajacy zawodowcy jak Bubba Watson nigdy nie byli wielkimi golfistami. A numer 1 na swiecie Tiger Woods, slynie z kłopotów z driverem.

Tak wiec tee shot to wazny element gry w golfa, ale można powiedziec, ze jest on najmniej wazny pod jednym warunkiem. Mianowicie, ze po tym pierwszym uderzeniu pilka w miare dobrze lezy, nie jest OB., w wodzie lub w sytuacji, iz trzeba stracic 1 uderzenie aby moc wykonac nastepne.

Tee shot nie ma decydującego znaczenia aby zdobyc par, ale może to całkowicie uniemożliwić. Gracze z hcp powyżej 18 powinni po prostu umieścić pilke na fairwayu lub w okolicy 10 metrow od niego, w odległości adekwatnej do kija którym był wykonany tee shot.

Gracze z hcp poniżej 18 mogą dazyc do umieszczenia pilki w takim miejscu, skad atak na green lub kolejne uderzenie (par 5) będzie łatwiejsze.

Jeżeli par 4 ma długość w okolicach 400m to nawet gracze z hcp 6-8 powinni rozważyć zdobycie bezpiecznego bogey, zamiast ryzykownego par, mogącego zakończyć się w bunkrze, wodzie, krzakach lub lesie.

Lay-up i approach

To jedna z kluczowych decyzji dla amatorow o niższym handicapie i często ona wlasnie zawazy na tym czy handicap zejdzie do 4-5 czy zostanie na poziomie 6-8.

Dla amatorow z hcp powyżej 18 nie ma to takiego znaczenia, gdyz oni w większości przypadkow powinni grac lay-up.

Od czego zalezy wybor ?

Jeżeli mamy bezpieczna odleglosc do greenu (tj taka na ktorej czujemy się pewnie) to +1 pkt za approachem

Jeżeli odległość ta przekracza 170m a green jest szybki to -1pkt za approachem (chyba ze potrafimy uderzyć 6 ironem 170m lub jesteśmy super dokładni w 5 iron i woodach).

Jeżeli do greenu jest wiecej niż 150m i jest on otoczony bunkrami, woda, jest na wzniesieniu to -1 pkt za approachem

Jeżeli green ma w okolicy 1-2 bunkry, jest duzy, brak w okolicy wody to +1 pkt za pproachem

I tak dalej.

Każdy powinien sobie w zależności od swojego poziomu stworzyc podobny algorytm wyboru uderzenia typu approach lub lay up i na polu trzymac się go z zelazna konsekwencja, nie dajac się poniesc emocjom.

Uniknie w ten sposób kilku double bogey lub gorzej. Czasem znacznie lepiej zagrac bezpieczne uderzenie i mieć bardzo dobrze przygotowane nastepne, anizeli ryzykowac, ze nastepnego nie będzie, gdyz zgubimy pilke.

Na znanym filmie z Kevinem Costnerem „Tin Cup” było to bardzo dobrze pokazane. Zawodowiec grany przez Costnera, miał szanse wygrac US Open o ile zagralby lay up na ostatnim dolku przed wode. Zdecydowal się on jednak na approach na green i dolek zakończył w kilkunastu uderzeniach po tym jak wpadal do tej wody kilka razy (był uparty).

Można oczywiście być ambitnym i to nic zlego, pod warunkiem ze wynik ma dla nas drugorzędne znaczenie, a liczy się tylko ”challenge”.

Innym elementem istotnym gdy decydujemy się na atak na green jest miejsce gdzie mierzymy. Wszyscy zawodowcy sa zgodni co do tego – mierzy się tam gdzie jest najbezpieczniej.

Tiger Woods kilkakrotnie mowil, ze on zawsze zaklada blad i mierzy w green tam, gdzie po ewentualnym bledzie będzie w dalszym ciagu możliwość par. Znaczy to tyle ze jeżeli dolek jest po prawej stronie greenu i jest np. chroniony bunkrem to nie celujemy na dolek tylko na srodek greenu.

Krotka gra i okolice greenu.

Tutaj ilość możliwości i kombinacji zaczyna sięgać kilkudziesięciu.

Kilka rodzajów uderzen, kilka kijow do wyboru, rozne położenia pilki i podloza ……

Dobra strategia z tej odległości to trzymanie się jednej prostej zasady – najważniejsze to znalezc sie na greenie z odległości do 40m od greenu, a dopiero w drugiej kolejności blisko dolka.

Proszę zwrocic uwage, ze ten pierwszy warunek nie wyklucza drugiego, natomiast drugi bardzo często wyklucza pierwszy. W trudnym położeniu dolka, na szybkim greenie, napieciu itp., bardzo latwo jest uderzyć w ziemie przed pilka lub zatopowac ja, dazac za wszelka cene do zagrania jej na metr od dolka.

Natomiast bezpieczne celowanie w kilkaset metrow kwadratowych greenu, może w wielu przypadkach skonczyc się albo udanym jednym puttem albo tym, ze pilka szczesliwie potoczy się w strone dolka.

Dave Peltz okresla trudne warunki uderzenia jako „Red Flag Conditions”. Oznacza to tyle, ze gdy okreslimy nasze polozenie pilki, polozenie greenu, bunkry, wode, przeszkody na „Red Flag Conditions” to gramy wtedy super bezpiecznie nie uzyskując być może birdie czy par, ale również nie robiąc double i triple bogey.

Jeden z opisywanych przez Peltza przypadkow jest idealna ilustracja tego o czym piszemy. Wyobraz sobie ze jestes 5 metrow od greenu i na dodatek pilka lezy w miare dobrze. Co robisz ? 99% graczy będzie chipowalo lub pitchowalo na dolek.

Ale teraz mamy ta sama sytuacje na 10 dolku w Shinnecock Hils w USA. Tam jeżeli lezymy nawet 5 m od greenu ale powyżej i nie zachipujemy idealnie do dolka, to pilka znajdzie się ….. 60m poniżej greenu. Taki tam jest spadek i warunki wokół greenu.

To wlasnie „Red Flag Conditions” i w takim przypadku co grac ? Ekstremalnie bezpieczny krotki putt byle tylko zatrzymal się na greenie, najlepiej poniżej dolka.

Inny problem - bunkier.

W zasadzie wszyscy gracze powyżej hcp 10 powinni trzymac się zalecenia Hanka Haneya, bylego trenera Tigera Woodsa.

Jestes w bunkrze przy greenie ? Graj bezpiecznie na green i nastaw się na 2 putty. Może wyjdzie Ci jeden putt ale przede wszystkim uderzaj z bunkra na green a nie na dolek. Nadmierna chec zrobienia up&down z wszelka cene, może zakończyć się topem, zaryciem w piasek itp. slowem double bogey.

Putting.

Tutaj cel jest jeden – zrobic maksymalnie 2 putty.

Dla graczy powyżej hcp 18 cel ten to zrobic zawsze 2 putty, dla tych poniżej hcp 18 to maksymalnie 2 putty.

Co to oznacza ?

Oznacza to, ze jeżeli jesteśmy w odległości ponad 20 stop (10-15 krokow od dolka) to uderzmy tak aby pilka zatrzymala się na 3 stopy przed lub za dolkiem.

Z tej odległości procent piłek umieszczanych w dolku przez zawodowcow z PGA wynosi 10% czyli 1 pilka na 10. Przez zawodowcow z PGA !

Szanse amatora z hcp 5 na umieszczenie pilki w dolku z tej odległości to 5%, a z hcp w okolicach 18 to 3%. Mozna wiec uznac ze szans nie ma i lepiej być na 3 stopy od dolka i zrobic 2 putty, anizeli celowac, mierzyc, denerwowac się i zrobic … 3 putty.

Jeżeli chodzi o putting to jest jeszcze jedna wazna rzecz. Puttowac można i zza greenu i z bunkra jeżeli warunki pozwalaja. Wazne jest żeby być na greenie i nie wazne jak i jakim kijem.

To tak w bardzo duzymi skrocie ogolne i najważniejsze zalecenia strategiczne i uwagi na ten temat.

Dobra strategicznie gra to przede wszystkim bezpieczna i madra gra.

Troche tak jak z przecietna szybkością w rajdach samochodowych. Wysoka przecietna nie bierze się z maksymalnych prędkości osiaganych na kilkuset metrach, ale z możliwie wysokich najwolniejszych prędkości na kilkunastu kilometrach.

Wiecej na temat strategii w grze w golfa znajdziecie na www.handicapgolf.pl

Pozdrawiamy serdecznie

Hydepark

Tylko znajomi mogą komentować profil

Komentarze

Brak komentarzy

Zagraj w golfa online

Dodaj komentarz