Najtrudniejsze Polskie Pole Golfowe W Sezonie 2008

Najtrudniejsze Polskie Pole Golfowe W Sezonie 2008 Dodane przez: Paulina Kmieć, dodano: 2009-02-16

Najtrudniejsze polskie pole golfowe w sezonie 2008

Co roku na wszystkich kontynentach wybierane są diabelskie pola golfowe. Miejsca prawdziwych tortur. Pola, które wyciągają na światło dzienne wszystkie słabe punkty graczy. Budzą wielkie emocje, ale też nie pozwalają o sobie zapomnieć. Czy w Polsce istnieją golfowe potwory?

Podobnie jak rok temu, stworzyliśmy ranking najtrudniejszych polskich pól golfowych w sezonie 2008. Przy ustalaniu średniej wyników uzyskiwanych na danym polu wzięliśmy pod uwagę dziesięć najlepszych rezultatów profesjonalnych graczy, biorących udział w turniejach Pro-Am i PGA Cup. Ranking odnosi się wyłącznie do poziomu sportowego i oparty jest na statystykach. Jak wypada tegoroczne zestawienie? Zaskakująco!

Opracował Kacper Bobala
Tekst pochodzi z najnowszego numeru magazynu Golfmania.

Które pole za najtrudniejsze uznali Golfmaniacy pod koniec czerwca 2008 roku?

1. Kraków Valley Golf & Country Club
Par 72, długość 6 507 m
79,05

W ubiegłorocznym rankingu krakowskie pole zajęło drugie miejsce. Tym razem znalazło się na pierwszym, uzyskawszy ogromną przewagą nad konkurentami. Na polu Kraków Valley odbył się turniej z cyklu European Senior Tour. Znakomite, bardzo długie pole słynące z kilku szczególnie trudnych i wymagających dołków. Silny wiatr również nie ułatwia gry. Naszym zdaniem, to zasłużone zwycięstwo. Drużyna z Krakowa wygrała Klubowe Mistrzostwa Polski w 2008 roku i tym samym zagwarantowała swojemu polu organizację tegorocznych mistrzostw.

Kraow Valley Golf


Krakow Valley Golf


2. First Warsaw Golf & Country Club
Par 71, długość 6 035 m
78,23

Pole w podwarszawskim Rajszewie jest najstarszym obiektem golfowym w Polsce. Pierwsza dziewiątka jest pełna hazardów, druga natomiast znajduje się na terenie leśnym i każdy strzał może natrafić na drzewo. Pole jest znacznie krótsze od zwycięzcy naszego rankingu, chociaż do przejścia całej osiemnastki potrzebne są ogromna precyzja i inteligentny plan. Niestety First Warsaw G&CC ma jeden mankament – konsekwentnie pogarszający się od kilku sezonów stan pola. W tym roku żaden z turniejów Polskiego Związku Golfa nie zagości w Rajszewie.

first warsaw golf club

First Warsaw Golf

First Warsaw Golf

first warsaw golf club

3. Amber Baltic Golf Club
Par 72, długość 5 802 m
76,05

Pole na Wyspie Wolin istnieje na golfowej mapie Polski już od ponad 15 lat. Dla wielu jest kolebką golfa w naszym kraju. Prawdopodobnie, pod względem wizualnym, to najprzyjemniejsze w kraju miejsce do gry. Krótkie par 4 są zrównoważone długimi dołkami par 3. Pole ma mnóstwo pagórków i potrzeba dobrej kondycji, aby pokonać kilka okazałych wzniesień znajdujących się na drugiej dziewiątce. Wielu golfistów z pewnością zna green 18. dołka – tutaj liczna publiczność obserwuje każdy ruch golfistów kończących rundę. W nadchodzącym sezonie, na polu pod Międzyzdrojami, już po raz 13. rozegrany zostanie popularny turniej Polonia Cup.

amber baltic golf club


amber baltic golf club

amber baltic golf club

4. Sierra Golf Club
Par 72, długość 6 520 m
75,30

W sezonie 2008, tak jak i rok wcześniej, greenkeeperzy okazali się łaskawi dla graczy i roughy podczas turnieju Pro-Am były bardzo krótko przycięte. Pole jest bardzo ładne, a dodatkowego uroku dodają mu przepiękne widoki, które można podziwiać podczas gry. Słynny już dołek numer 8, uważany za jeden z najtrudniejszych par 4 w Polsce, z pewnością stanie niejednemu golfiście na drodze do triumfu. Jednak przy niezbyt ryzykownej grze, dobry wynik nie powinien być trudny do uzyskania. W sezonie 2009 rozgrywane będą tu Mistrzostwa Polski dla graczy w wieku 19-34 lata oraz Mid-Amatorów i Seniorów.

5. Toya Golf Club
Par 72, długość 6 311 m
74,05

Wrocławskie pole golfowe często stawiane jest za przykład dla innych. Doskonale przygotowane, profesjonalnie prowadzone. Zeszłoroczny turniej Wrocław Open, rozgrywany w ramach Challenge Tour, odbył się właśnie na polu Toya. Z ust zagranicznych graczy padło wiele pochlebnych słów pod adresem pola, którego par na czas trwania zawodów zmniejszono do 70. Ciekawe dołki, spora ilość przeszkód wodnych i doskonałe rozplanowanie pola sprawiają, że znajduje się ono w ścisłej czołówce w naszym kraju. Niska średnia świadczy o dobrej formie polskich pro i dość przyjaznej strukturze pola. W sezonie 2009 na polu Toya ponownie rozegrany zostanie Wrocław Open.

6. Rosa Private Golf Club
Par 72, długość 6 207 m
73,37

Niemal perfekcyjne, dopracowane w każdym calu pole golfowe nieopodal Częstochowy. W ubiegłym roku odbyły się tu dwa duże turnieje: Pro-Am i Polish Open. Pole, mimo wielu przeszkód wodnych, należy raczej do łatwych. W Rosa Private GC trzeba mieć pomysł na rozegranie każdego dołka, od pierwszego do ostatniego. Warto pamiętać, że wyciąganie drivera na niektórych dołkach par 4 może okazać się zgubne. W tym roku pole pod Częstochową będzie gospodarzem Międzynarodowych Mistrzostw Polski Mężczyzn.

7. Binowo Park Golf Club
Par 72, długość 6 013 m
70,73

Pole pod Szczecinem od lat znane jest polskim golfistom. Nie należy do trudnych, chociaż szyki każdego, nawet wytrawnego golfisty mogą pomieszać dwa ostatnie dołki, na których w sposób dramatyczny rozstrzygały się losy nie jednego turnieju. Zanim jednak staniemy na 17. tee, musimy pokonać dołek numer 5, który przez kilka lat był najdłuższym w Polsce. Pole w Binowie jest bardzo górzyste i pierwsza dziewiątka wymaga nie lada wysiłku. Na polu pod Szczecinem rozegrane zostaną Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Kobiet oraz Szczecin Open.

  •  

Dodaj komentarz