Slownik Najwazniejszych Terminow Golfowych

Slownik Najwazniejszych Terminow Golfowych Dodane przez: Paulina Kmieć, dodano: 2008-08-13 golf, słownik golfowy,

Naukę gry warto zacząć, gdy zna się już podstawowe golfowe sformułowania. Niestety nie zawsze dane nam będzie trafić na dobrego trenera, który będzie potrafił uczyć każdego, nawet najmniej orientującego się w golfowej terminologii kandydata na golfistę. Jakie terminy powinniśmy znać?

Słownik terminów golfowych – bez nich w golfie ani rusz.
Tee – ma dwa znaczenia. Nazywamy tak miejsce z nisko skoszoną trawą, z którego zaczyna się grę. Słowo „tee” określa również kołeczek, na którym ustawiamy piłkę przy pierwszym uderzeniu na dołku.
Green – obszar z bardzo krótko skoszoną trawą (ok. 5mm), na którym znajduje się dołek (dziura w ziemi). Na greenie gracz puttuje, tzn. uderza piłkę do dołka tzw. putterem, czyli specjalnym kijem służącym do wykończenia ostatniego elementu gry.
Dołek – choć to z pozoru jasne, „dołek” ma również dwa znaczenia. Pierwsze to dziura na greenie, do której celujemy piłką. Drugie to cały obszar od tee do greenu.
Fairway – tor gry; obszar pomiędzy tee a greenem, na którym rośnie krótko skoszona trawa.
Rough – wysoka trawa, krzewy, krzaki, czyli wszystko to, co utrudnia grę, choć nadal należy do pola.
Bunkier – przeszkoda, dół wypełniony piaskiem.
Pin – inaczej flaga, która określa położenie dołka.
Par – norma uderzeń dla poszczególnych dołków. Zazwyczaj dołki mają par od 3 do 5 (w tylu uderzeniach należy rozegrać jeden dołek), ale są też prawdziwe giganty jak par 7.
Swing – zamach.
Pro (professional) - gracz zawodowy lub zawodowy trener. Profesjonaliści posługują się handicapem zero.
Stroke play – jeden z typów gry. Wygrywa ten, kto trafi ustaloną wcześniej liczbę dołków (najczęściej 9 lub 18) jak najmniejszą liczbą uderzeń.
Match play – rywalizacja w parach. Dołek wygrywa ten, kto umieścił w nim piłkę mniejszą liczbą uderzeń. Mecz wygrywa osoba (lub drużyna), która prowadzi większą liczbą dołków, niż zostało do końca gry.
Stableford – rodzaj punktacji, w której liczy się ilość wykonanych uderzeń na dołkach w stosunku do par dołka.
Handicap – liczba określająca poziom umiejętności gracza. Im niższy „hcp”, tym lepszy gracz. Handicap umożliwia wyrównanie szans podczas rywalizacji golfistów o różnym poziomie zaawansowania. Najwyższy handicap w przypadku kobiet wynosi 40, a mężczyzn 36.

Kije golfowe
Woody (drewna) i drivery – służą do dalekich uderzeń. Najlepsi są w stanie uderzyć driverem na odległość ponad 300 metrów. Są najdłuższe i najlżejsze. Mają pogrubioną główkę i nachylone pod niewielkim kątem lico.
Irony (żelaza) – grupa kijów przeznaczonych do uderzeń na odległości od 80 do 200 metrów. W torbie golfista może mieć nawet 10 ironów i dobierać kij według odległości, jaką chce uzyskać. Im niższy numer ma kij, tym dalej poleci piłka, przy uderzeniu z tą samą siłą. Między poszczególnymi ironami jest różnica około 10 metrów w odległości.
Putter – używany na greenie do puttowania. Po takim uderzeniu piłka toczy się, a w zamierzeniu golfistów ma wpaść do dołka. W praktyce nie zawsze się to udaje za pierwszym razem.
Wedge – przypominają irony, ale ich lico jest bardziej nachylone. Ta konstrukcja sprawia, że kije te dobrze służą do uderzeń wysokich i bliskich. Wśród nich wyróżnia się typy służące do zadań specjalnych, np. sand wedge wykorzystuje się do wybijania piłki z bunkra (tzw. piaskownicy).
 

Stableford – formuła dla początkujących
Jest wiele formatów, w których rozgrywane są zawody golfowe. Jednak na początku najlepszym sposobem na naukę gry jest startowanie w turniejach w formule stableford. Jest to gra na punkty, a nie na uderzenia. Oznacza to, że punkty otrzymujemy tylko wtedy, kiedy uderzymy z góry określoną, dopuszczalną ilość razy. Posiadacze Zielonej Karty w tej formule otrzymują dwa punkty za osiągnięcie wymaganej normy uderzeń dla konkretnego dołka (najczęściej jest to par, czyli norma plus 2 dodatkowe uderzenia) lub jeden punkt w przypadku jednego uderzenia powyżej par. Gorsze wyniki nie dają żadnych punktów. Dzięki temu, początkujący w każdej chwili może zrezygnować z kontynuowania gry, jeżeli uzna, iż nie ma szans na zdobycie choćby jednego punktu. Jeżeli nasze umiejętności są niskie, turnieje w formule stableford będą dla nas idealnym i bezstresowym sposobem na szybką naukę gry.

 

  •  

Dodaj komentarz