Golf Na Phuket You Dont Play The Game If You Dont Play At Phuket

Golf Na Phuket You Dont Play The Game If You Dont Play At Phuket

Narzędzia

Portret użytkownika Krzysiek Czupryna Krzysiek Czupryna "----" Golfmaniak od:2009-01-31 Status:amator Moje wyniki
Średni wynik na polu: 81
Liczba eagle: 1
Liczba hole in one: ----
Najlepsza runda: 75

Golf na Phuket - you don't play the game if you don't play at Phuket

Krzysiek Czupryna 2009-01-31

Golf na Phuket 

Jest wiele miejsc na świecie gdzie można grać w golfa przez okrągły rok.

W Polsce znane są z tego pola golfowe Florydy, Zachodnich Stanów Zjednoczonych, jak również południowa Hiszpania oraz niektóre pola w Tunezji i Maroku.

 

Jednak niewielu polskich miłośników golfa zna miejsce gdzie można grać w golfa 365 dni w roku na wspaniałych, różnorodnych polach pokrytych tropikalną roślinnością oraz Bermuda Grass.
Takim miejscem jest tajska wyspa Phuket, położona na Morzu Andamańskim zaledwie kilkaset metrów od stałego lądu.

Phuket jest największą wyspą w Tajlandii, znajduje się ok. 750 km na południe od Bangkoku.
Na wyspie znajdują się jedne z najpiękniejszych plaż na świecie (niektóre jak Bang Tao czy Mai Khao Beach mają po kilka kilometrów długości), a 60% jej powierzchni pokryte jest wspaniałą tropikalną dżunglą

Klimat na Phuket jest bardzo łagodny. Temperatury wahają się od 28° do 35° C w ciągu dnia,
a temperatura morza od 27° do 28° C. Mimo wysokich temperatur klimat jest bardzo przyjemny

z uwagi na bujną tropikalną roślinność oraz przyjemne morskie wiatry.


Pomimo, że Phuket ma zaledwie  45 km długości i ok 15 km szerokości znajduje się na niej aż 9 doskonałych pól golfowych oraz jedno pole zaledwie 40 km od Phuket.  
Biorąc pod uwagę powierzchnię wyspy (ok. 500 km2), czyni to ją jednym z najgęściej „ugolfowionych” miejsc na świecie.
Pola golfowe oraz komfort gry są tutaj na niespotykanym gdzie indziej na świecie poziomie.

Doceniają to gracze z całej Azji (głównie Japonia, Korea Płd i Hong Kong) bardzo licznie odwiedzający Phuket, wyłącznie po to aby grać w golfa.
Oczywiście przyjeżdżają również gofiści z Europy i Stanów, a na miejscu działa prężnie Expat Golf Club regularnie organizujący turnieje, a grupujący zamieszkałych na Phuket cudzoziemców.

Przepiękne krajobrazy, doskonale utrzymana trawa na greenach oraz bardzo zróżnicowane położenie dołków – to właśnie oferują pola golfowe na Phuket.
Ale to nie wszystko.
Golf na Phuket to niesłychanie wysoki (praktycznie nieznany w Europie i USA) poziom usług. Każdy gracz ma do swojej dyspozycji wyszkolonego caddie (kosztuje on zaledwie ok. 20 PLN), który dba o komfort gry na polu.
Nie trzeba martwić się o to gdzie upadnie piłka, jaka jest odległość do flagi, o położenie dołka.
Twój caddie zadba nie tylko o to, ale również o Twój komfort gry.

Caddie to młoda Tajka która bardzo troszczy się o dobre samopoczucie gracza. Nieustannie proponuje napoje, częstuje owocami, a nawet w przerwach pomiędzy front i back nines masuje  zmęczone plecy i barki graczy.


Kioski z napojami i przekąskami są rozmieszczone co 3-4 dołki, golf-car są do dyspozycji tych którzy tego oczekują, przepiękna pogoda jest zapewniona przez 11 miesięcy w roku i co najważniejsze, gra w golfa możliwa jest przez cały rok.
To właśnie oferuje miłośnikom golfa wyspa Phuket.

Nawet w okresie pory deszczowej (przełom września i października) deszcz nie przeszkadza w grze tak bardzo jak w Europie. Temperatura powietrza jest wtedy nawet przyjemniejsza do gry (ok. 27C), a naprawdę intensywne opady trwają zaledwie 2-3 tygodnie.

Na polach golfowych Phuket organizowane są często turnieje amatorskie, zawodowe i Pro-Am.
Co miesiąc odbywają się co najmniej 2 turnieje otwarte dla wszystkich, a w każdym z nich można wygrać spore kwoty pieniężne jak również szereg nagród.
Tajowie uwielbiają grę na pieniądze i niezależnie od nagród turniejowych (dodatkowo longest drive, nearest to the pin, hole in one itp), grają pomiędzy sobą o całkiem spore kwoty (nawet do 30.000 PLN).
W turnieju Mazda Open za „hole in one” można wygrać samochód o wartości ponad 100.000 PLN.

 

Poziom gry tajskich amatorów jest dosyć wysoki.
Czołówka tutejszych graczy amatorskich posiada handicapy od +1 do 3 i oni z reguły wygrywają turnieje w kategorii brutto.
W turniejach większość graczy ma wysokie handicapy (pomiędzy 0 a 18), ale co najmniej kilkudziesięciu zawodników (w turniejach na ogół startuje ponad 150 osób) handicapy od 0 do 10.

 

Najsłynniejszym polem golfowym na Phuket jest Championship Canyon Course w Blue Canyon Golf Club uznane za jedno z najpiękniejszych w Azji. Na polu tym grali zawodnicy tej miary co Tiger Woods, Ernie Els, Greg Norman, Nick Faldo czy ostatnio Paul Casey, Adam Scott i Retief Gusen.
Pole to było dwukrotnie miejscem rozgrywek Johnny Walker Classic.

Bardzo ciekawe jest też 9 dołkowe (par 36), „drugie” pole w Phuket Country Club, które ma bardzo wysoki slope (140). Woda jest na tym polu wszechobecna, jedynie 1 dołek (par 4) nie jest nią poważnie zagrożony. Wszystkie pozostałe są nią albo otoczone albo trzeba grać przez wodę nawet kilka razy.

 

Inne pole (Mission Hills Golf Club) zostało zaprojektowane przez Jacka Nicklausa.
Jest to również jedno z najpiękniejszych pól golfowych w Azji a może i na świecie.
Leży na przepiękną zatoką Phang Nga i widoki z niektórych dołków naprawdę zapierają dech.
Jest to pole z kilkudziesięciometrowymi bunkrami ciągnącymi się wzdłuż fairwayów.

Inne pola na Phuket to Phuket Country Club (18 dołków), Loch Palm (18 dołków), Red Mountain (18 dolkow) Laguna Golf (18 dołków), Blue Canyon Lake Course (przepiękne 18 dołków pośród dżungli i jezior), najnowsze Chalong Golf Club (9-18 dolkow) czy leżące zaledwie 40 km od Phuket Tablamu Golf Club.
Na tym ostatnim polu kilka dołków położonych jest wzdłuż kilkunastokilometrowej, przepięknej, pustej plaży.

 

Driving Range w każdym klubie na Phuket to również najwyższy poziom usług.
„Stanowisko pracy” jest obsługiwane przez pomocnika, który nosi torbę, przynosi napoje, piłki i generalnie dba o komfort gry.
Dostępni są oczywiście pro zarówno tajscy jak i europejscy.


Dożywotnie członkostwo w różnych klubach kosztuje od 60.000 (Phuket Country Club) do 90.000 PLN (Blue Canyon) płatne jako wpisowe raz na zawsze, a następnie gra na polu kosztuje tylko ok. 20 PLN. Oczywiście członkostwo to można kiedyś odsprzedać, a ponieważ jego cena systematycznie rośnie, niektórzy traktują to jako swoistą lokatę kapitału.

Cena piłek na driving rangu Phuket Country Club wynosi dla członka klubu zaledwie 5 PLN za 100 piłek !
Dla zwykłego gracza cena wynosi 10 PLN za 100 piłek. Gra na  treningowym putting i chipping greenie jest bezpłatna, podobnie jak na greenie do ćwiczeń short game.

Kilka godzin ćwiczeń na driving rangu (putting green, chipping green, short game, driving kilkuset piłek) kosztuje więc ok. 20 PLN.
Napiwek dla obsługującego stanowisko pomocnika wynosi na ogół 2-3 PLN.

 

W przerwie od golfa Phuket oferuje dziesiątki atrakcji począwszy od egzotycznych wycieczek na bezludne wyspy, poprzez nurkowanie, jazdy na słoniach w dżungli, przepiękne plaże a na setkach barów, kilku dyskotekach oraz wspaniałych restauracjach z tajską kuchnią kończąc.
Początkujący golfista na Phuket za niewielkie pieniądze jest w stanie zdobyć umiejętności na „green card” w ciągu 7-14 dni..

 

Połączenia lotnicze na Phuket w sezonie (od grudnia do kwietnia) obsługiwane są bezpośrednio
z Wiednia (Lauda Air) i Niemiec (Kondor i LTU). Ponadto z każdego większego miasta w Europie są bezpośrednie loty do Bangkoku skąd w ciągu godziny dolatuje się na Phuket.

Podróż z Warszawy przez Wiedeń trwa ok. 12 godzin.

Hydepark

Tylko znajomi mogą komentować profil

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz